
lub immunoterapii, monitorowanie nawrotów po resekcji
Nowotwór jajnika
Jakie są rokowania dla pacjentek z rakiem jajnika?
Im wcześniej guz zostanie wykryty, tym lepszy prawdopodobny przebieg choroby i rokowanie pacjenta.
Jednak większość kobiet z rakiem jajnika jest diagnozowana tylko w zaawansowanych stadiach guza. Około 3 z 4 guzów jajnika są wykrywane dopiero w III lub IV stadium . Osoby dotknięte chorobą mają wtedy zwykle mniej korzystne rokowanie.

Rak jajnika: czynniki ryzyka i wczesne wykrywanie
Podobnie jak prawie wszystkie formy raka, rak jajnika rozwija się w wyniku zmian w strukturze genetycznej, czyli w genach. Powodują, że normalne komórki ciała zamieniają się w złośliwe komórki rakowe, które rosną w niekontrolowany i destrukcyjny sposób.
Większość zmian genetycznych zachodzi losowo w trakcie życia, ale niektóre mogą być również dziedziczone. Ponadto istnieją pewne czynniki ryzyka, które sprzyjają rakowi jajnika.
Czynniki ryzyka raka jajnika
Nikt nie jest w stanie przewidzieć, czy w którymś momencie swojego życia kobieta zachoruje na raka jajnika. Eksperci podejrzewają, że muszą w tym celu współpracować różne czynniki. W badaniach znane są jednak czynniki, które statystycznie rzecz biorąc zwiększają ryzyko zachorowań.
Za czynniki ryzyka raka jajnika uważa się:
Rak jajnika może również występować częściej w rodzinie bez poznania lub udowodnienia określonej mutacji genu.
Zapobieganie nowotworowi jajnika
Istnieją również czynniki ochronne, które zmniejszają ryzyko raka jajnika:
Jednak niektóre lub wszystkie z tych czynników ochronnych mogą nie być rozwiązaniem dla każdej kobiety. Kobiety, które unikają modyfikowalnych czynników ryzyka i prowadzą bardzo zdrowe życie, mogą zachorować na raka jajnika.
Objawy nowotworu jajnika
Rak jajnika często pozostaje niezauważony przez długi czas we wczesnych stadiach. Guz często daje objawy tylko wtedy, gdy urósł już w miednicy i jamie brzusznej.
niektóre z tych objawów mogą wskazywać nie tylko na raka jajnika, ale także na stosunkowo niegroźne choroby. Czy jednak skargi się powtarzają, czy też się utrzymują? Wówczas wskazana jest wizyta u lekarza rodzinnego lub ginekologa – szczególnie dla kobiet po 50 roku życia.
Diagnostyka nowotworu jajnika
Jeśli podejrzewa się raka jajnika, ginekolodzy zwykle wykonują następujące badania:
Oprócz USG można przeprowadzić dalsze badania w celu uzyskania szczegółowych pytań, które umożliwiają lekarzom zajrzenie do wnętrza ciała. Włącznie z:
Operacja umożliwia ostateczną diagnozę
Poprzednie badania dają lekarzom pierwsze wrażenie, jak daleko rozprzestrzenił się guz. Jednak operacja jest zwykle konieczna do ostatecznego rozpoznania raka i określenia stadium zaawansowania. Guz można usunąć i zbadać tkankę.
Próbki tkanek pobrane podczas operacji są badane w laboratorium pod kątem ich właściwości biologicznych. Dzięki temu specjaliści mogą określić, czy guz jest łagodny, czy złośliwy i jaka jest podforma biologiczna . Dopiero analiza tkanki potwierdza rozpoznanie raka.
Terapia nowotworu jajnika
Wybierając terapię, lekarze przede wszystkim biorą pod uwagę:
Stopień zaawansowania raka jajnika
Lekarze określają stadium guza dopiero po operacji i badaniu tkanek . Dlatego operacja w raku jajnika służy zarówno rozpoznaniu, jak i terapii – jest to tzw. operacja stopniowania .
Tak zwany podział stadium wskazuje, w jakim stadium guza znajduje się rak. Lekarze używają go do opisania, jak daleko rozprzestrzenił się guz w organizmie. Pacjenci otrzymują wyniki w liście od lekarza do osobistej dokumentacji: rak jajnika jest klasyfikowany na całym świecie w jednolity sposób według klasyfikacji FIGO lub systemu TNM.
Rak jajnika dzieli się na podstawie tego, jak bardzo guz się rozprzestrzenił:
Oprócz rozprzestrzeniania się guza bada się również, jak bardzo zmieniły się komórki rakowe. Tak zwana klasyfikacja wskazuje, jak bardzo komórki nowotworowe różnią się od normalnej tkanki: im gorzej zróżnicowany jest guz, tym bardziej różni się od normalnej tkanki i tym bardziej jest złośliw
Lekarze sprawdzają również, czy pacjent ma już przerzuty – guzy potomne, które oddzieliły się od pierwotnego guza w jajniku i rozprzestrzeniły się po organizmie poprzez układ limfatyczny lub krew. Te komórki rakowe mogą następnie osiedlić się w innych tkankach lub narządach i dalej tam rosnąć.
Zaawansowany rak jajnika często tworzy odległe przerzuty:
Operacja
Ponieważ operacja raka jajnika jest operacją zaawansowaną, lekarze wyjaśniają pacjentkom możliwe dalsze kroki leczenia przed operacją, nie mając pewności, czy są one konieczne.
U pacjentek z wczesnym rakiem jajnika usuwa się jajnik dotknięty guzem. Jeśli guz nie zaatakował jeszcze torebki jajnikowej, a później okaże się, że komórki nowotworowe nie uległy istotnej zmianie , zabieg operacyjny może być wystarczającym leczeniem. Jeśli guz dotyczy obu jajników pacjentki, usuwa się również oba jajniki.
U mniej więcej co trzeciego pacjenta, którego lekarze pierwotnie oceniali jako zlokalizowany, później znajdują ukryte przerzuty. Rak jajnika nie jest już wtedy zlokalizowany, ale jest zaawansowany. Około 3 na 4 kobiety z rakiem jajnika są na zaawansowanym etapie rozpoznania.
U pacjentek z zaawansowanym rakiem jajnika eksperci zalecają operację całkowitego usunięcia guza, jeśli to możliwe. Operacja może zatem być bardziej rozległa: zespół chirurgiczny może również usunąć dotknięte otaczające organy lub części narządów – na przykład części jelita – lub węzły chłonne w miednicy i obok głównej tętnicy (aorty).
Ponadto pacjenci, u których doszło do zaawansowania guza, zwykle otrzymują chemioterapię po operacji .
W wyniku operacji w jamie brzusznej mogą powstać blizny tzw. zrosty. U niektórych pacjentów pozostają niezauważone, u innych czasami prowadzą do dolegliwości, takich jak bóle brzucha lub problemy trawienne . Jeśli kilka węzłów chłonnych zostanie usuniętych podczas operacji, może również wystąpić obrzęk limfatyczny .
chemoterapia
Pacjenci z zaawansowanym rakiem jajnika zwykle otrzymują również chemioterapię po operacji. W tym celu podaje się im leki – tak zwane cytostatyki – które hamują wzrost lub podział komórek. Ponieważ komórki rakowe dzielą się szczególnie często, „chemia” działa przede wszystkim na komórki nowotworowe.
Cele chemioterapii raka jajnika:
Skutki uboczne chemioterapii : Ponieważ leki stosowane w chemioterapii działają (ogólnoustrojowo) w całym organizmie, mogą również atakować zdrowe komórki organizmu. Dotyczy to szczególnie szybko dzielących się komórek skóry, włosów, błon śluzowych i komórek krwiotwórczych szpiku kostnego. Często ma to skutki uboczne dla pacjentów.
Jednak wiele skutków ubocznych chemioterapii można wyleczyć, złagodzić lub całkowicie uniknąć, stosując odpowiednie przygotowanie i wsparcie. Ponadto większość z nich ustępuje w ciągu kilku tygodni po zakończeniu kuracji.
Radioterapia jest rzadko stosowana u pacjentek z rakiem jajnika. Oprócz operacji i chemioterapii istnieją inne formy leczenia, które można rozważyć u pacjentów z rakiem jajnika:
- terapie celowane – leki te w szczególności zmieniają procesy biologiczne niezbędne do wzrostu komórek rakowych i postępu choroby. Oprócz chemioterapii pacjenci mogą otrzymywać terapie celowane
- wspomagające metody leczenia – te wspomagające środki terapeutyczne łagodzą objawy stresu i poprawiają jakość życi
Inne nowotwory

Nowotwór jelita grubego
Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych w Polsce...

Nowotwór prostaty
Rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów u mężczyzn w Polsce...

Nowotwór żołądka
Nowotwór żołądka jest drugim najczęściej występującym nowotworem na świecie...