Nowotwór jelita grubego - badanie

W przypadku nawracających problemów jelitowych lub trawiennych większość ludzi najpierw zwraca się do lekarza pierwszego kontaktu, a kobiety często zwracają się do swojego ginekologa. Oboje mogą skierować Cię w razie potrzeby: Osoby kontaktowe to również specjaliści chorób wewnętrznych, specjalizujący się w chorobach przewodu pokarmowego, tzw. gastroenterolodzy.

Ważne: w przypadku wielu chorych objawy, takie jak uporczywe zaparcia lub biegunka, krew w stolcu lub częste bóle brzucha, mają inną przyczynę niż rak okrężnicy: często stoją za tym stosunkowo nieszkodliwe błędy żywieniowe, ale czasami infekcja lub choroba zapalna jelit. Jednak nie powinieneś na tym polegać i: Lekarze zazwyczaj mogą wyjaśnić przyczynę za pomocą stosunkowo mniej stresujących badań.

Podejrzenie nowotworu jelita

W przypadku dolegliwości jelitowych lekarz najpierw przeprowadzi ogólne badanie fizykalne, a zwłaszcza jamy brzusznej. Pyta o styl życia i nawyki żywieniowe. Każdy, kto wie o raku okrężnicy u krewnych, powinien powiedzieć o tym lekarzowi w rozmowie. Lekarz może użyć próbki krwi, aby sprawdzić, czy jest infekcja lub stan zapalny. Jeśli te testy sugerują poważniejszą chorobę jelit, lekarz prawdopodobnie zaleci kolonoskopię.

Jak może powstać podejrzenie raka? U mężczyzn, badając prostatę przez odbytnicę, lekarz może wyczuć coś nieprawidłowego w ostatnim odcinku jelita. U kobiet takie „cyfrowe badanie doodbytnicze” odbywa się podczas badania ginekologicznego, na przykład w celu wyjaśnienia bólu brzucha, w zależności od sytuacji. Test na ukrytą krew w kale może również sugerować raka jelita. Zwykle nawet wtedy lekarz zaleci wykonanie kolonoskopii.

Najbardziej wiarygodna metoda badania: kolonoskopia

Kolonoskopia lub kolonoskopia to standardowa metoda wyjaśniania podejrzenia raka okrężnicy lub wiarygodnego wykrywania innych chorób jelit: lekarz prowadzący może nie tylko zbadać śluzówkę jelit, ale może również pobrać próbki tkanek z podejrzanych miejsc do dalszych badań.

W ramach przygotowań do badania musisz całkowicie opróżnić jelita. Lekarz wykonujący dublowanie wyjaśnia, na co należy zwrócić uwagę.
Jeśli boisz się kolonoskopii, możesz porozmawiać o tym z lekarzem: przed rozpoczęciem badania podano środek uspokajający iw dużej mierze zaspałeś.

onkodiag_lonkodiag_l
Slide #1
SubTitle
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
nowotwór diagnostykanowotwór diagnostyka
Slide #2
SubTitle
Slide #3
SubTitle
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.