Nowotwór jelita grubego - objawy

Pierwsze oznaki guza jelita grubego zwykle nie są typowe: zmiany rytmu wypróżnień, ból brzucha lub krew w stolcu mogą również wskazywać na inne choroby jelit. Wiele z nich jest stosunkowo nieszkodliwych. Jeśli takie problemy nie ustąpią, nadal powinieneś udać się do lekarza.

Zmiany: jakie mogą być oznaki nowotworu jelita grubego

Nowotwór okrężnicy lub odbytnicy przez długi czas nie powoduje żadnych objawów u większości osób dotkniętych chorobą: rak okrężnicy zwykle rozwija się powoli i często nie odczuwa się go przez długi czas. We wczesnych stadiach tzw. Rak jelita grubego jest wykrywany bardziej przypadkowo, na przykład podczas badania z innego powodu.

Pierwsze zauważalne oznaki wskazujące na guz jelita zwykle nie są typowe. Można je również przypisać innym chorobom jelit.

Możliwe objawy raka odbytnicy to:

 • zmiana nawyków jelit: szczególnie częsta potrzeba wypróżnienia, powtarzające się zaparcia lub naprzemiennie zaparcia i biegunka
 • nieprawidłowy stolec: widoczna krew w stolcu, śluz, szczególnie cuchnący stolec lub stolec cienki jak ołówek z powodu zwężenia jelita
 • inne problemy trawienne: częste, silne odgłosy jelitowe i wzdęcia, wzdęcia z niechcianym stolcem, częste nudności lub uczucie pełności pomimo niewielkiej ilości jedzeni
 • zmiany w brodawce, takie jak wciągnięcie brodawki, wyraźna lub krwawa wydzielina
 • ból: ból podczas wypróżniania i skurczowy ból brzucha niezależnie od wypróżnienia
 • W przypadku dolegliwości skonsultuj się z lekarzem

  Ogólnie rzecz biorąc, na guz może również wskazywać nietypowy spadek wydolności i częste zmęczenie, a także powtarzająca się niska gorączka i nocne poty.

  Należy zauważyć, że wiele osób, których to dotyczy, nie ma żadnego z wymienionych tutaj problemów lub tylko niektóre z nich. Właśnie dlatego, że rak okrężnicy nie powoduje objawów przez tak długi czas, eksperci uważają, że testy wczesnego wykrywania są tak ważne.

  Działa również odwrotnie: jeśli masz jedną lub więcej z tych dolegliwości, nie oznacza to automatycznie, że masz raka okrężnicy. Problemy trawienne są często wynikiem niezrównoważonej i niezdrowej diety lub są spowodowane przez pokarmy, które nie są dobrze tolerowane. Na przykład mogą być również oznaką infekcji jelitowej lub nieswoistego zapalenia jelit.

  U wielu osób krew w stolcu jest wynikiem choroby hemoroidalnej, powiększenia i przemieszczenia naczyń krwionośnych w okolicy odbytu.
  Niemniej jednak w przypadku takich dolegliwości należy skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli utrzymują się one przez długi czas lub nawracają.

  Objawy zaawansowanego raka okrężnicy

  Jeśli choroba jest bardziej zaawansowana, mogą pojawić się dalsze objawy: Jeśli guz krwawi regularnie, u niektórych pacjentów rozwija się niedokrwistość. Często są bardzo blade i zmęczone. Może również wystąpić niechciana utrata wagi. Jeśli guz jelita jest już stosunkowo duży, może być wyczuwalny jako stwardnienie w żołądku. Jeśli guz zwęża całe jelito, skutkuje to niedrożnością jelit. Osoby dotknięte chorobą nie mogą już dłużej przechodzić przez stolec. W większości przypadków występuje kolkowy ból brzucha, mogą również wystąpić nudności i wymioty. Całkowita niedrożność jelit jest stanem nagłym i zwykle wymaga natychmiastowej operacji.

  Poważne problemy mogą pojawić się, gdy postępujący guz rozprzestrzenia się poza jelita lub tworzy odległe przerzuty do wątroby lub innych narządów. Objawy zależą wtedy od tego, które narządy i tkanki są faktycznie dotknięte przez rosnący guz.

  onkodiag_lonkodiag_l
  Slide #1
  SubTitle
  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
  nowotwór diagnostykanowotwór diagnostyka
  Slide #2
  SubTitle
  Slide #3
  SubTitle
  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.