Nowotwór piersi- czynniki

Czy możesz skutecznie zapobiegać rakowi piersi? To pytanie dotyczy wielu kobiet. Omówiono wiele czynników, które mogą sprzyjać rozwojowi raka piersi. Ale nie na wszystkich można wpływać. Ryzyko nie jest takie samo we wszystkich fazach życia. Poniższy tekst wyjaśnia, czego zdrowe kobiety mogą się dziś spodziewać i co mogą zrobić, aby temu zapobiec.
Ważne: informacje z Internetu nie mogą zastąpić porady lekarza. Twoje osobiste ryzyko zachorowania na raka piersi zależy od wieku i kilku innych indywidualnych czynników. Na pytanie, czy żyjesz z ryzykiem dziedzicznym, można zwykle odpowiedzieć tylko poprzez zbadanie osobistej historii rodziny.

Ryzyka: co wiadomo, co zostało odrzucone - przegląd

Co wpływa na ryzyko zachorowania? Nadal istnieje wiele pytań bez odpowiedzi na temat przyczyn raka piersi. Niemożliwe jest retrospektywne zidentyfikowanie pojedynczego, szczególnego powodu rozwoju guza u pacjentek z rakiem piersi. Z obszernych badań można wywnioskować następujące czynniki, które wpływają na ryzyko wystąpienia choroby u kobiety:
 • wiek
 • sytuacja hormonalna
 • styl życia
 • prawdopodobnie oddziedziczone geny
 • Hormony: wpływ w każdym wieku

  U większości chorych komórki nowotworowe reagują na hormony. Fakt, że poziom hormonów płciowych ma wpływ na rozwój przez całe życie, można również odczytać ze statystyk.
  Jakie znaczenie dla profilaktyki ma związek między hormonami a rakiem piersi? Kobieta może tylko częściowo wpływać na to, jak wygląda jej poziom hormonów, na przykład utrzymując jak najbardziej normalną wagę lub decydując się na karmienie piersią. Obejmuje to również decyzję o unikaniu hormonalnej terapii zastępczej, jeśli to możliwe w okresie menopauzy.

  Wrodzone czynniki: Podstawowe czynniki są uwarunkowane genetycznie, jeśli chodzi o poziom hormonów: im dłużej kobieta żyje z cyklicznymi wzrostami i spadkami poziomu estrogenu i progestagenu, tym większe prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi. Uważa się, że wczesna pierwsza miesiączka (pierwsza miesiączka) i późny początek menopauzy (klimakterium z następującą po niej menopauzą) zwiększają ryzyko: określają czas, przez jaki kobieta jest narażona na miesięczne wahania poziomu hormonów.

  Planowanie rodziny: ma również wpływ pośredni poprzez hormony, liczbę ciąż i długość okresów karmienia piersią – im więcej dzieci urodziła kobieta i im dłużej karmi, tym mniejsze jest ryzyko raka piersi.

  Długotrwałe stosowanie „pigułki” antykoncepcyjnej może mieć niekorzystny wpływ na ryzyko raka piersi, nawet jeśli ogólny wzrost ryzyka jest niewielki. Jednak ten efekt jest przynajmniej statystycznie przeważony przez wyraźną ochronę, jaką antykoncepcja hormonalna w postaci „pigułki” zapewnia przed innymi typami raka.

  A co z leczeniem niepłodności, które często wymaga wielu leków hormonalnych przez długi czas?
  Na podstawie dostępnych dotychczas danych nie wydaje się, aby miało to wpływ na ogólne ryzyko raka piersi. Jednak wciąż pozostają pytania bez odpowiedzi: nie wszystkie leki mają taki sam efekt, a ilość hormonów potrzebnych kobiecie do leczenia bezpłodności zależy również od jej indywidualnej sytuacji.

  Hormonalna terapia zastępcza w przypadku objawów menopauzy : zwiększa ryzyko. Eksperci krytycznie patrzą również na przyjmowanie preparatów ziołowych i suplementów diety zawierających tak zwane fitohormony: istnieje potencjalne ryzyko związane z wieloma izolowanymi substancjami w wyższych dawkach.

  Styl życia: dieta i ćwieczenia

  Owoce i warzywa, błonnik: na przykład to, czy kobieta spożywa dietę bogatą w owoce i warzywa, czy nie, wydaje się mieć wpływ na ryzyko raka piersi. 
  Faktyczny wpływ naturalnych fitoestrogenów, czyli hormonów roślinnych w pożywieniu, również jest niejasny – dyskusja o tym, czy chronią przed rakiem piersi, czy wręcz zwiększają ryzyko, jest wciąż otwarta.

  Siedzący tryb życia i otyłość: Osoby, które spożywają zbyt wysoką kaloryczność i nie zużywają spożytej energii, są narażone na wyraźnie niekorzystny wpływ.

 • Otyłość zwiększa to ryzyko, zwłaszcza po menopauzie, a przede wszystkim wpływa na ryzyko raka piersi, w którym komórki nowotworowe reagują na estrogen (guzy „z dodatnim receptorem estrogenowym”). Jednak ostatnie badania pokazują, że nadwaga przed menopauzą może być również niekorzystna. Przez długi czas uważano, że młode kobiety są mniej dotknięte – związek nie został jeszcze dla nich w pełni wyjaśniony.
 • Jednak regularne ćwiczenia mają działanie ochronne, o czym świadczy coraz więcej badań.
 • Alkohol: wpływa również na wskaźniki raka piersi. Im więcej kobieta konsumuje, tym większe jest ryzyko zachorowania. To połączenie może istnieć poprzez bilans energetyczny i wpływ alkoholu na wagę. Ale może też istnieć oddzielny bezpośredni wpływ alkoholu. 

  Palenie i bierne palenie są niezdrowe, ale związek z rozwojem raka piersi nie został jeszcze do końca udowodniony – ale w tej chwili nie można tego wykluczyć. Dotychczasowe dane wskazują na słaby związek z rakiem piersi, zwłaszcza u kobiet przed menopauzą.

  Hormonalna terapia zastępcza w przypadku objawów menopauzy : zwiększa ryzyko. Eksperci krytycznie patrzą również na przyjmowanie preparatów ziołowych i suplementów diety zawierających tak zwane fitohormony: istnieje potencjalne ryzyko związane z wieloma izolowanymi substancjami w wyższych dawkach.

  Czynniki środowiskowe, psychika, zarażenie: nie udowodniono wpływów

  Czynniki środowiskowe odgrywają znacznie mniejszą rolę, niż zakłada wiele kobiet lub niż jest to czasami czytane w gazetach lub magazynach. Niemniej jednak prowadzone są dalsze badania na ten temat: czy istnieje związek z zanieczyszczeniem powietrza, nocnym światłem w miastach lub innymi wpływami środowiska? Zawsze pojawiają się podejrzane dane na ten temat.
  Ale nie jest jeszcze jasne, czy są to zbiegi okoliczności, czy rzeczywiste powiązania. Oto przykład: czy to naprawdę oświetlenie uliczne w nocy lub praca na zmianie zaburza sen i negatywnie wpływa na poziom hormonów? A może kobiety, które celowo lub nieumyślnie zamieniają noc w dzień, nie żyją gorzej niż inne? Nadal istnieje wiele pytań bez odpowiedzi.

  Stres, stresujące sytuacje życiowe czy depresja nie mają weryfikowalnego udziału w chorobie, przynajmniej zgodnie z aktualnym stanem wiedzy. Jednak również w tym przypadku obowiązuje następująca zasada: Każdy, kto kompensuje stres papierosami, alkoholem, słodyczami i tłustymi potrawami, szkodzi swojemu zdrowiu.

  Zaraza: kilka lat temu naukowcy podejrzewali, że wirusy mogą sprzyjać rakowi piersi. Obecnie uważa się to za mało prawdopodobne. Rak piersi też nie jest zaraźliwy – nikt nie musi obawiać się kontaktu z chorą kobietą.

  Geny dziedziczność i ryzka: tylko kilka kobiet jest zagrożonych

  Chociaż w mediach można się wiele dowiedzieć o badaniach nad wpływem genów ryzyka na rozwój raka piersi: „Geny raka piersi” BRCA1 i BRCA2, które znacznie zwiększają ryzyko i mogą być przekazywane w rodzinie, prawdopodobnie grają tylko w około pięciu do maksymalnie dziesięciu z nich stu pacjentów odgrywa rolę. Oznacza to również: u 90 do 95 na 100 pacjentów nie można udowodnić dziedziczności.

  Jednak obecnie znamy inne zmiany genetyczne, które mogą mieć wpływ na rozwój raka piersi. Wydaje się, że mają mniejszy wpływ na ryzyko, a ich faktyczny wpływ jest nadal niejasny.

  Tkanka piersi i łagodne zmiany w piersiach: kiedy zwiększa się ryzyko

  Gęsta
  tkanka piersi Kobieca pierś składa się z tkanki gruczołowej, tkanki łącznej i tkanki tłuszczowej. Im wyższy udział tkanki gruczołowej i łącznej, tym gęstsza pierś. Kobiety z bardzo gęstą tkanką piersi są bardziej narażone na raka piersi. Głównym tego powodem jest większa liczba gruczołów: pierś z dużą ilością tkanki gruczołowej ma więcej komórek, które mogą ulegać degeneracji. Ponadto w mammografii trudniej jest wykryć możliwe prekursory raka piersi lub guzy.
  Gęstość piersi maleje wraz z wiekiem. Ale ważną rolę odgrywają również masa ciała i leki, takie jak tamoksyfen.

  Zmiany w piersi
  Przeważnie łagodne zmiany lub nieprawidłowości w piersiach mogą budzić niepokój u niektórych kobiet: szczególnie u młodszych kobiet wahania hormonalne mogą prowadzić do obrzęku piersi. Można też wyczuć węzły lub małe pęcherzyki z płynami tkankowymi, tak zwane cysty.

  Torbiele pojawiają się zwykle dopiero po 30 roku życia. Dotykają głównie kobiet w wieku od 40 do 45 lat. Są to nagromadzenia płynów, które są zwykle łagodne i nie ulegają degeneracji. Nie trzeba ich usuwać.

  Procesy transformacyjne w tkance gruczołowej piersi, tzw. Mastopatie, zachodzą u około połowy wszystkich kobiet. Możesz być całkowicie bezobjawowy. Jednak niektóre kobiety odczuwają również ruchome grudki lub ból spowodowany obrzękiem. Mleczna wydzielina z brodawki jest raczej rzadka. Zmiany te dotyczą głównie obu piersi i zwykle są łagodne. Jednak w zależności od stopnia, ryzyko raka piersi może być zwiększone. Jeśli zauważysz, że pierś wygląda inaczej niż zwykle, dla pewności powinnaś porozmawiać o tym z lekarzem.

  Inne istniejące wcześniej stany i ich leczenie: promieniowanie zwiększa ryzyko

  Kobiety, które otrzymały radioterapię w okolicy piersi jako dzieci lub nastolatki, również mają nieco większe prawdopodobieństwo późniejszego zachorowania na raka piersi.
  Z czysto statystycznego punktu widzenia dotyczy to przede wszystkim kobiet, które chorowały na chłoniaka Hodgkina i które otrzymały tak zwane promieniowanie pola płaszczowego. Ta forma radioterapii jest ukierunkowana na komórki nowotworowe ukryte w szyi, klatce piersiowej i pachach.
  Obecnie promieniowanie jest zwykle mniej rozległe: lekarze starają się w jak największym stopniu chronić tkankę gruczołu mlekowego młodych kobiet z chłoniakiem.

 • Kobiety, które przeszły radioterapię górnych partii ciała , powinny poinformować o tym swojego ginekologa.
 • Zapobieganie

  Styl życia:
  uważaj na swoją wagę. Unikaj przybierania na wadze, zwłaszcza jeśli minęłaś menopauzę lub schudłaś. Pij jak najmniej alkoholu. Ćwicz dużo regularnie, zwłaszcza po menopauzie.

  Chęć posiadania dzieci i planowanie rodziny:
  Jeśli masz dziecko, karm je piersią, jeśli to możliwe. Po zakończeniu planowania rodziny: Porozmawiaj z lekarzem, która metoda antykoncepcji jest dla Ciebie najlepsza. 

  Hormony w okresie menopauzy:
  Jeśli to możliwe, należy unikać hormonalnej terapii zastępczej, aby złagodzić objawy menopauzy . Nie zaleca się również stosowania suplementów diety zawierających fitoestrogeny lub inne substancje hormonalnie czynne.
  Jeśli zdecydujesz się na przyjmowanie hormonów: Weź je w przypadku objawów menopauzy tak długo, jak jest to absolutnie konieczne.

  onkodiag_lonkodiag_l
  Slide #1
  SubTitle
  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
  nowotwór diagnostykanowotwór diagnostyka
  Slide #2
  SubTitle
  Slide #3
  SubTitle
  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.