Podejrzenie nowotoru piersi

Co się dzieje, gdy kobieta poczuje guzek w piersi? Jakie są następne kroki, jeśli podczas badania wczesnego wykrywania zostanie stwierdzone coś nieprawidłowego?
Większość kobiet podejrzanych o raka piersi chce jak najszybciej dowiedzieć się więcej o swojej sytuacji. W diagnostyce istotne są badania piersi, takie jak mammografia, ultrasonografia czy tomografia rezonansu magnetycznego. Jeśli istnieje silne podejrzenie raka piersi, kobiety muszą również oczekiwać usunięcia tkanki w celu wyjaśnienia.

Od podejrzenia nowotworu do leczenia

W większości przypadków rak piersi jest obecnie diagnozowany wcześnie. Z reguły we wczesnych stadiach choroby nie ma żadnych objawów. W większości przypadków Ty lub lekarz sami odczuwaliście guzek lub przesiewowe badanie mammograficzne dało wynik, który należy wyjaśnić.

Podstawowe badania w kierunku podejrzenia nowotworu piersi obejmują szczegółowe wypytanie lekarza o objawy oraz badanie palpacyjne piersi i pach.

 • Badanie rentgenowskie piersi ( mammografia ) jest jednym z najważniejszych badań wyjaśniających podejrzenie raka.
  Badanie USG może dostarczyć dodatkowych informacji. Jest to badanie obrazowe pierwszego wyboru dla kobiet poniżej 40 roku życia, które zwykle mają stosunkowo gęstą tkankę piersiową. Jeśli wynik badania ultrasonograficznego jest wyraźnie łagodny, często może to spowodować, że mammografia staje się zbędna.
 • Jako badanie uzupełniające stosuje się mammografię rezonansu magnetycznego ze środkiem kontrastowym. Jest to opcja, jeśli inne badania nie są rozstrzygające. Jest to również ważne dla tak zwanego wczesnego wykrywania dostosowanego do ryzyka, czyli jako regularne badanie np. Kobiet z rodzinnym ryzykiem nowotworu piersi.
 • Jeśli testy dotykowe i obrazowe ujawnią podejrzenie, pobierana jest niewielka próbka tkanki z podejrzanego obszaru piersi: biopsja może dać ostateczną pewność. Usunięty materiał jest badany pod mikroskopem pod kątem zmian. Wszelkie dalsze odchylenia od normalnej tkanki można ocenić za pomocą procesów biochemicznych i biologii molekularnej. 
  Dopiero po potwierdzeniu podejrzenia raka zostaną dodane dalsze badania, aby lepiej ocenić rozprzestrzenianie się guza.
  Jeśli wszystkie wyniki będą dostępne, lekarze przedstawią zalecenia dotyczące leczenia.
  onkodiag_lonkodiag_l
  Slide #1
  SubTitle
  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
  nowotwór diagnostykanowotwór diagnostyka
  Slide #2
  SubTitle
  Slide #3
  SubTitle
  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.